Na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę w ramach projektu pojechaliśmy w piękne zakątki Dolnego Śląska. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie, w którym obejrzeliśmy autentyczne eksponaty górnicze, przewodnik w ciekawy sposób przedstawił nam pracę górników obecnie jak i w przeszłości. Następnie udaliśmy się do autentycznej kopalnianej sztolni, gdzie poczuliśmy się jak prawdziwi górnicy, kiedy w kasach i w ciemnościach przemierzaliśmy korytarze.

 

Jak w każdej kopalni, tak i tutaj spotkaliśmy Skarbka, legendarnego duszka pilnującego górniczych skarbów. Było dużo strachu i śmiechu. Na końcu wycieczki czekała na nas szczególna atrakcja: przejazd podziemną kolejką.

Kolejny etap naszej wyprawy to Sarny – jeden z najciekawszych kompleksów pałacowo- folwarcznych. Po ciepłej herbacie wypitej w pięknej sali zamkowej udaliśmy się do Zamku Kapitanowo, którego początki sięgają XIV wieku. Właściciel zamku, wielki pasjonat z przeogromną wiedzą i ciętym dowcipem oprowadził nas po „swoim domu”.

Następny punkt programu, czyli zdobycie Wielkiej Sowy,  niestety nie mogliśmy zrealizować, gdyż środek lokomocji, którym poruszaliśmy się odmówił posłuszeństwa. Udaliśmy się jedynie na Przełęcz Sokola w Rzeczce podziwiając Góry Sowie z oddali.

Fakt, że nie zrealizowaliśmy założeń wycieczki w stu procentach nie wpłynął na nasze ogólne wrażenie. Było bardzo sympatycznie a spotkanie z „żywą historią” bezcenne.