(kliknij, aby powiększyć)

Szanowni dyrektorzy, nauczyciele, grono pedagogiczne, uczniowie szkół!

Przełom listopada i grudnia jest dla nas czasem niezwykłym. W tym okresie w wielu szkołach i przedszkolach odbywa się wielkie usypywanie Góry Grosza. Niektórzy z Was już na początku roku szkolnego dzwonią do nas i zgłaszają chęć przyłączenia się do akcji. Jest nam niezmiernie miło, że Góra Grosza na stałe wpisana jest w życie waszych lokalnych społeczności.

Niejeden z uczniów usypuje z nami Górę Grosza na różnych etapach swojej edukacji: począwszy od przedszkola, poprzez szkołę podstawową i gimnazjum a skończywszy na liceum. Niejeden z nauczycieli mocno zachęca uczniów do akcji, a rodzice odkładają grosze dla swoich pociech. To już 16 lat razem... Cel Góry Grosza pozostaje od lat niezmienny - pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Każdy przynosi tyle, ile może. Te dziecięce decyzje o wrzuceniu drobnej monety są ważną lekcją empatii i otwartości na pomoc drugiej osobie. Pokazują, że widząc słuszny cel potrafimy się zjednoczyć i wiele zdziałać. To ogromny kapitał społeczny.

Dotychczasowe edycje wiele nas nauczyły. Przez ten czas z otwartością Was słuchaliśmy, a Wasze rady wzięliśmy sobie głęboko do serca. Każda wskazówka, pomysły na akcję były rozpatrywane z ogromną uważnością. Dziękujemy Wam za chęć dzielenia się własnymi wnioskami, relacjami z Góry Grosza. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zmieniliśmy formułę logistyki akcji i nawiązaliśmy współpracę z Pocztą Polską. Takie rozwiązanie pozwoli nam na realne obniżenie kosztów akcji o 1/3! Dzięki temu będziemy mogli pomóc dodatkowo minimum 150 dzieciom!

Dla każdego dziecka rodzina jest bardzo ważna. W niej dowiaduje się, kim jest i pobiera pierwsze życiowe lekcje. Niestety, w Polsce nadal zbyt dużo dzieci nie może wychowywać się wśród najbliższych: 70 tysięcy dzieci przebywa poza własna rodziną - 20 tysięcy w domach dziecka (tzw. pieczy instytucjonalnej) i ok. 50 tysięcy w rodzinach zastępczych (tzw. pieczy rodzinnej). To właśnie dla nich, dzięki Górze Grosza, przygotujemy nowe programy w obszarze pomocy dziecku i rodzinie będącej w trudnej sytuacji życiowej. Naszym priorytetem jest umożliwienie dzieciom godnego dorastania w rodzinie własnej lub zastępczej. Dzieci same mówią wprost: potrzebujemy najbliższych, kogoś komu będziemy mogli zaufać i bezpiecznie się rozwijać (....) Obok takich potrzeb nie sposób przejść obojętnie. A mając wielu wspaniałych sojuszników, takich jak Wy, jesteśmy w stanie pomóc Waszym rówieśnikom. Wierzymy, że razem damy radę.

Zawsze będziemy powtarzać, że Góry Grosza nie byłoby bez Was. Sukces akcji to przede wszystkim Wasz sukces. Za Wasze zaangażowanie, włożony trud i każdy grosik - bardzo dziękujemy. Mamy nadzieje, że będziecie z nami i w tej edycji oraz że pomożecie nam zaprosić innych, którzy jeszcze nie przyłączyli się do akcji.

W imieniu dzieci, którym pomagamy, a także całego Zespołu, który pracuje nad akcją Góra Grosza.

Robert Barański
Dyrektor Towarzystwa Nasz Dom