W dniu 17 listopada 2015 roku uczniowie ze Społecznego Gimnazjum Ad Astra debatowali po oksfordzku nad jakże kontrowersyjną tezą: „Uczniowie zachowują się właściwie tylko wtedy, kiedy są pilnowani”. Gratulujemy debatantom ze strony „propozycji” (przedstawiciele klasy 3b – Szymon Nowak, Jakub Perliński, Oskar Barteczka, Kacper Poraszka, Bartosz Kontowski) podjęcia trudnego zadania obrony tej tezy. Ostatecznie publiczność przychyliła się do zdania „opozycji” (przedstawiciele klasy 3a – Wiktoria Duda, Tomasz Zając, Susana Wojciechowska, Adam Jaskulski), która przekonała zdecydowanie większą ilość osób. Celem debaty nie jest jednak tylko przekonanie publiczności, ale przede wszystkim ćwiczenie kultury dyskusji i umiejętności oratorskich.